aktualności

Czym charakteryzują się tynki mozaikowe?

próbki tynków dekoracyjnych

Wśród cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych do stosowania wewnątrz i na zewnątrz znajdziemy ciekawe produkty, które umownie nazywamy tynkami mozaikowymi. Mogą mieć różne składy, przy czym po nałożeniu i związaniu charakteryzują się podobną strukturą – nie są gładkie, na powierzchniach wyraźnie widać drobne ziarenka. Przyjrzymy się bliżej charakterystyce tynków mozaikowych i ich zastosowaniu.

Spoiwa, kruszywa i ich uziarnienie

Gotowe do użycia masy dekoracyjne z grupy tynków mozaikowych mogą mieć zróżnicowane składy, ponieważ nie ma konkretnych przepisów i innych wytycznych, które by je ujednolicały. Możemy używać na przykład tynków ze spoiwami organicznymi, w których kruszywem są barwne piaski kwarcowe, albo tynków z żywicami syntetycznymi z kruszywem marmurowym. Tynki mozaikowe mają kilkumilimetrowe uziarnienie, elementy kruszywa gołym okiem widzimy podczas nakładania i na gotowej powierzchni. Producenci mogą stosować różne dodatki (np. środki konserwujące, dyspergujące), techniki barwienia zarówno spoiw, samych kruszyw, jak i całych mas, prezentują też swoje wzorniki kolorystyczne itd.

Uniwersalne masy dekoracyjne

Uniwersalne tynki mozaikowe można stosować na zewnątrz i wewnątrz budynków, pokrywamy nimi przede wszystkim ściany, słupy, ogrodzenia wykonane z konkretnych materiałów. Ze względu na właściwości są szczególnie polecane na zewnątrz w strefach cokołowych, czyli pasach znajdujących się nisko nad ziemią. Dokładne wskazania dotyczące zastosowania zawsze znajdziemy w kartach technicznych produktów, przy czym ogólnie mówiąc: można je układać na podłożach mineralnych, w tym np. na tynkach cementowych, na tynkach gipsowych, betonie, przygotowując wcześniej powierzchnie podkładami. Nie stosujemy ich na tynkach ciepłochronnych, drewnie, metalu.