aktualności

Do czego używa się farb dyspersyjnych?

malowanie ścian na zewnątrz

Farby dyspersyjne to emulsje, w których spoiwo wraz z cząsteczkami pigmentów oraz wypełniaczy tworzy dyspersję wodną. Mówiąc w uproszczeniu, mamy w farbach drobne cząsteczki spoiwa, które są zawieszone w wodzie, nie dochodzi w tu do całkowitego rozpuszczenia. Gdy nałożymy farbę, woda odparuje – utworzy się w ten sposób powłoka, która cechami przypomina tworzywo sztuczne. W naszym wpisie przyjrzymy się zastosowaniu farb dyspersyjnych.

Zastosowanie farb dyspersyjnych na zewnątrz

Farby dyspersyjne to farby do wnętrz i farby elewacyjne. Te drugie charakteryzują się szczególną odpornością na działanie promieniowania UV i czynników atmosferycznych dzięki zastosowaniu niewrażliwych nieorganicznych i organicznych pigmentów barwnych. Przykładem takiej farby jest wyjątkowo mocna, dyspersyjna, akrylowo-lateksowa farba do malowania elementów betonowych i cokołów Akrylatex, która dostępna jest w szerokiej palecie kolorów.

Jakie materiały można malować farbami dyspersyjnymi? – Podstawy

Koncentrując się na zastosowaniu farb dyspersyjnych na zewnątrz i naszym przykładzie, wśród głównych zalet producent farby wymienia opóźniony proces korozji betonu i żelbetu (farba tworzy szczelną, odporną mechanicznie powłokę). Farba nadaje się zarówno do pierwotnego, jak i renowacyjnego malowania podłoży betonowych i żelbetowych. Jest bardzo uniwersalna, ponieważ tworzy elastyczną i szczelną powłokę odporną na promieniowanie słoneczne, zmiany temperatur i opady atmosferyczne. Można nią pokrywać powierzchnie różnych obiektów, np. gzymsy i partie cokołowe budynków, płoty betonowe ale też kominy i chłodnie kominowe, czy wiadukty i hale przemysłowe.

Zastosowanie farb na powierzchniach innych niż betonowe i żelbetowe

Farby elewacyjne nadają się nie tylko do malowania betonu i żelbetu, ale też płyt azbestowo-cementowych, płyt cementowo-włóknowych, czy powłok w systemach ociepleń na bazie styropianu. Można nimi pokrywać wszelkie mineralne podłoża budowlane jak i  tynkarskie wyprawy akrylowe. Pamiętajmy, jeśli zamierzamy nakładać farbę na podłoże chłonne, powinniśmy je uprzednio zagruntować.