aktualności

Jak nakładać tynk akrylowy?

tynkowanie

Tynki są wykorzystywane do zabezpieczania ścian zewnętrznych przed wpływem warunków atmosferycznych – przede wszystkim przed wodą opadową – a ponadto służą upiększeniu elewacji. We wnętrzach są stosowane do wyrównania powierzchni ścian oraz nadania im odpowiedniego wyglądu i faktury. Wśród różnych materiałów tego rodzaju na szczególną uwagę zasługują tynki akrylowe. Przekonajmy się, jaka jest ich charakterystyka i sprawdźmy, w jaki sposób należy je nakładać.

Czym wyróżniają się tynki akrylowe?

Tynki akrylowe charakteryzują się dobrą wytrzymałością na uszkodzenia, a ponadto gwarantują wysoką elastyczność oraz dobrą przyczepność do podłoża. Sprawdzą się więc w przypadku obiektów, których ściany są narażone na obciążenia mechaniczne, np. spowodowane wibracjami. Tynki akrylowe wyróżniają się korzystną ceną i są łatwe w układaniu. Nie mają zbyt wysokiej paroprzepuszczalności, nie należy ich więc używać na dociepleniu z wełny mineralnej, sprawdzą się natomiast w przypadku termoizolacji wykonanej ze styropianu. Przy wyborze tynku akrylowego warto sprawdzić, czy zawiera on dodatki biobójcze, zwłaszcza jeżeli będzie użyty na budynku znajdującym się w okolicy zbiorników wodnych lub w pobliżu lasu.

Jaka jest technologia nakładania tynku akrylowego?

Tynki akrylowe mogą być nakładane ręcznie lub maszynowo w zależności od konkretnego wyrobu i jego konsystencji. W przypadku ręcznego układania tynku należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być suche, wyrównane oraz nośne. W razie potrzeby ściany powinny zostać zagruntowane. Dla odpowiedniego wyprowadzenia kątów oraz właściwego zakończenia poszczególnych fragmentów warto skorzystać z profili i listew pomagających również w zachowaniu właściwej płaszczyzny. Masa nie powinna być nakładana na rozgrzaną powierzchnię, wcześniej warto też zabezpieczyć parapety i okna. Konieczne będzie również zadbanie o właściwe wymieszanie tynku oraz sprawdzenie, czy ma on odpowiedni kolor. Nakładana warstwa powinna mieć jednolitą grubość. Naciąganie tynku wiąże się też z koniecznością jego zacierania, mającego na celu wygładzenie powierzchni, co wymaga jednak uprzedniej oceny wilgotności materiału.