aktualności

Jakie właściwości i zastosowanie ma tynk silikonowy?

Elewacja to element budynku, który powinien zapewniać mu nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również chronić mury oraz zastosowaną termoizolację przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. W przypadku większości inwestycji materiałem, który wybiera się do wykończenia fasady budynku, jest tynk. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów produktów o rozmaitych właściwościach, jednak za uniwersalny i trwały uważa się powszechnie tynk silikonowy. Przekonajmy się, jaka jest jego charakterystyka.

Co wyróżnia tynki silikonowe?

Tynki silikonowe to materiał wykorzystywany do zabezpieczania zewnętrznych powierzchni murów, w którym jako spoiwa użyto żywicy silikonowej. Dzięki temu tynk zyskuje właściwości hydrofobowe oraz staje się nienasiąkliwy. Oznacza to, że woda nie wnika w jego strukturę, a opady spływają po nim szybciej, ponieważ woda nie przylega do jego powierzchni, a tworzy duże krople opadające pod wpływem grawitacji. Wiąże się to również z tym, iż ściany nie ulegają szybkiemu zabrudzeniu, gdyż zanieczyszczenia są stosunkowo łatwo zmywane przez wodę opadową. Tynki silikonowe cechuje wysoka paroprzepuszczalność, nie ma więc przeszkód, aby używać ich nie tylko na styropianie, ale także na wełnie mineralnej bez ryzyka, że dojdzie do kondensacji pary wodnej pod ich warstwą. Warto też pamiętać, że tynki silikonowe charakteryzują się odpornością na rozwój grzybów i glonów, a ponadto są elastyczne, więc nie grozi im pękanie wskutek rozszerzalności materiałów pod wpływem słońca czy w wyniku osiadania budynku. Ich plusem jest również znakomita wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie można stosować tynki silikonowe?

Tynki silikonowe nadają się do użycia na wszystkich powierzchniach, a ich jedyną wadą jest wyższa cena w porównaniu z innymi produktami. Tynki tego typu sprawdzą się w miejscach narażonych na osiadanie pyłów zawieszonych w powietrzu np. przy ruchliwych drogach lub w okolicach, gdzie często występuje smog. Będą niezastąpione w warunkach zwiększających ryzyko korozji biologicznej np. nad zbiornikami wodnymi i w pobliżu lasów. Warto ich użyć również tam, gdzie ściany są narażone na uszkodzenia mechaniczne.